Värvid videos (ja mujal turunduses)

värvid.jpg

Ilmselt oled kuskilt juba kuulnud, et värvidel on meie emotsioonidele ja meie valikutele psühholoogiline ja alateadlik mõju. Seetõttu kasutatakse värvipsühholoogiat turunduses väga teadlikult, alates ettevõtete logodest, tootepakenditest, video- ja fotomaterjalist kuni valgustiteni siseruumides. Siin on lühike ülevaade sellest, kuidas ja millist värvi millisel juhul oma turundusstrateegias kasutada.

Külmad ja soojad värvid

Kõige arusaadavam värvide liigitus ja nende efekt tuleb väja just neid kahte võrreldes – külmad toonid ja soojad toonid.
Külmad toonid on näiteks roheline, sinine ja violetne. Külmad toonid on rahustavad ja silmale vähem koormavad. Seetõttu kasutatakse rohelist ja sinist ruumides, kus tuleb pikalt aega veeta, näiteks magamistoas.
Soojad toonid on punased, oranžid ja kollased. Soojad toonid on pigem ergutavad. Ideaalne toon ajutööks näiteks kontoriruumides. Samuti tekitavad kollased ja oranžid toonid seoseid toiduga ja meelitavad sööma. Samas ärritavad need värvid pikema aja jooksul rohkem silma.

Värvid ja nende väärtused

Värvid on olulised oma brändi, toodete ja väärtuste edastamiseks ja seetõttu tuleb neid hoolega ja läbimõeldult valida. Siin on mõned värvid ja nendega kaasaskäivad väärtused.

Valge – valge esindab puhtust, neutraalsust ja ruumilisust.

Must – vastand valgele, autoriteedi, võimu ja tugevuse sümbol aga ka kurbuse ja leina märk.

Hall – ajatu ja praktiline.

Punane – Kõige rohkem emotsione tekitav värv. Soojus, energia, intensiivsus, armastuse ja elu värv.

Oranž – õnn ja entusiasm, rikkus, muutus ja energia, värskendav värv.

Kollane – rõõm ja naer, tähelepanu köitev, optimistlik aga ka frustratsioon ja viha. See on värv millele reageerivad inimesed väga erinevalt.

Roheline – Looduse ja raha värv. Kasv, tervis, harmonilisus, rahu kuid ka kadedus.

Sinine – Tarkus, lojaalsus, tõde ja rahu, produktiivsus. Ei ole hea värv toidule.

Lilla – kuninglikkus, tarkus ja rikkus, müstilisus ja eksootika.

Pruun – Stabiilne ja töökindel, mugav ja turvaline, orgaaniline ja loomulik.

Roosa – romantika ja õrnus, naiselikkus, looming.

Värvipsühholoogia ei ole aga alati lihtne. Kuna inimese tunded ja reaktsioonid põhinevad tema enda poolt läbielatule ja läbikogetule, ei ole ka tema reaktsioonid teatud värvidele alati identsed teistega. Samuti tuleb arvestada kultuuriliste erinevsutega. Siiski põhineb värvipsühholoogia universaalsetele inimkogemustele ja seda võib suurel määral ka usaldada. Seega, kui sinu turundusstrateegias ei ole värvidele ja nende tähendustele veel mõeldud, siis nüüd on selleks viimane aeg.

 

Loe ka meie teisi nõuandvaid artikleid siinsamas Hansavideo blogis.